Muzyczny

– Magazyn & Blog –

Dlaczego nie powinniśmy oszczędzać na wysokiej jakości płytach winylowych?

Był czas, kiedy wydawało się, że cyfrowy zapis dźwięku sprawi, że płyty winylowe odejdą do lamusa i ludzie praktycznie o nich zapomną. Jak się jednak okazuje, z każdym miesiącem przybywa osób, które są zainteresowane tymi czarnymi krążkami, bo ludzie nie tylko chcą słuchać muzyki. Oni chcą, żeby brzmiała ona jak najpiękniej, a brzmienia jakie oferowane nam jest przez płyty winylowe nie da się podrobić.

Takie dźwięki są cieplejsze, są głębsze i naprawdę mają nam do zaoferowania znacznie więcej, niż cyfrowe dźwięki odtwarzane na komputerze czy smartfonie. To właśnie sprawia, że miłośnicy muzyki coraz częściej wracają do gramofonów i płyt winylowych. Co więcej artyści im w tym pomagają, ponieważ coraz częściej poza cyfrowymi nagraniami oferują również nowiutkie płyty winylowe.

To oznacza, że wcale nie trzeba sięgać po jakieś stare płyty, aby móc się cieszyć tymi niesamowitymi dźwiękami, możemy na nich odsłuchiwać utwory naszych ulubionych zespołów, które właśnie budują swoją karierę.

Jak uzyskać odpowiedni dźwięk?

Musimy wiedzieć, że płyty winylowe są specyficzne. Posiadają one specjalne rowki, po których przesuwa się igła i właśnie w ten sposób odtwarzane są dźwięki.

To oznacza, że każde zabrudzenie takich rowków, każde ich uszkodzenie, będzie powodowało zniekształcenia, a co się z tym wiąże, będzie nam również odbierało przyjemność ze słuchania takiej muzyki. Dlatego też, powinniśmy dopilnować, aby płyty winylowe, które kupujemy były wysokiej jakości. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że dźwięk jest na nich nagrany tak jak powinien, a więc nie będziemy musieli się martwić, że podczas ich słuchania będą pojawiały się jakieś przerwy czy załamania.

Poza tym warto też pamiętać, że choć dobrej jakości płyty winylowe są droższe, to jednak dzięki ich wysokiej jakości będziemy mogli z nich korzystać przez znacznie dłuższy czas. Dlatego też, warto przeznaczyć na nie więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że otrzymujemy produkt, który naprawdę nas zadowoli.

Nasze działania też są ważne

Oczywiście niezwykle istotne jest to, jakiej jakości płyty winylowe kupujemy.

Im będzie ona wyższa, tym lepiej będzie dla nas. Jednak pamiętajmy, że równie istotne będzie dla nas to, w jaki sposób dbamy o te płyty. Czy w odpowiedni sposób je przechowujemy, tak aby nie dopuścić do ich zdeformowania? Czy pamiętamy o regularnym czyszczeniu rowków za pomocą specjalnej szczoteczki, tak aby kurz nie spowodował ich uszkodzenia? Jeżeli chcemy mieć pewność, że słuchanie płyt winylowych będzie dla nas przyjemnością, to musimy dopilnować, aby kupować te, które będą oferowane w wysokiej jakości, a później musimy dołożyć starań, aby odpowiednio o nie dbać.