Muzyczny

– Magazyn & Blog –

Dobranie głośnika do wzmacniacza – czyli na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup profesjonalnego sprzętu stereo, chcemy mieć pewność, że nie będziemy tego żałowali. To oznacza, że bardzo zależy nam na tym, aby w prawidłowy sposób dobrać głośniki i wzmacniacz, tak aby mieć pewność, że te dwa urządzenia będą wzmacniały swoje działania i naprawdę będziemy zadowoleni z tego, co udało nam się uzyskać. Dlatego też, niezwykle ważne w tym wszystkim jest to, aby dokładnie się zastanowić jak to wszystko ma wyglądać i w jaki sposób dobrać te dwa urządzenia, aby mieć jak największą szansę, że będziemy zadowoleni z efektu końcowego.

Wszystko ma wpływ

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na ostateczne brzmienie, wpływ ma wiele czynników i nie chodzi tylko o odpowiednie dopasowanie do siebie głośników i wzmacniacza. Wielkość pomieszczenia i akustyka jaka będzie w nim panowała, również będzie miała znaczenie dla jakości dźwięku, który będzie się u nas rozchodził. Dlatego też w pierwszej kolejności, podczas wybierania głośników i wzmacniacza, powinniśmy właśnie na to zwrócić uwagę.

Z drugiej strony powinniśmy również dobierać je pod kątem brzmienia. Jak również sprawdzić czy są one dopasowane pod względem parametrów elektrycznych. Jednak najważniejsze powinno być samo brzmienie, bo jeśli ono będzie źle dopasowane, to może się okazać, że żadne inne parametry już tego nie uratują i mimo nawet najdroższego sprzętu, nie będziemy zadowoleni z dźwięków, które będą docierały do naszych uszu.

Jednak na parametry powinniśmy patrzeć pod kątem tego, aby dobrać je w taki sposób, żeby nie dopuścić do uszkodzenia sprzętu, a może do tego dojść, jeśli je nieodpowiednio dopasujemy.

O tym także pamiętajmy

Im lepiej dopasujemy do siebie głośniki i wzmacniacz, tym bardziej będziemy zadowoleni z efektu końcowego, jaki uda nam się uzyskać. Dlatego też warto sprawdzić jaka jest ich efektywność i jaka jest impedancja nominalna.

Jeśli znajdziemy najbardziej optymalne zestawienie tych parametrów zarówno w głośnikach, jak i we wzmacniaczu, to będzie istniała ogromna szansa na to, że uda nam się uzyskać taki efekt, z jakiego będziemy zadowoleni. Pamiętajmy, że efektywność jest podawana w decybelach i będzie ona pokazywała jak wiele hałasu mogą zrobić dane urządzenia, jednak kierując się tą właściwością powinniśmy mieć świadomość wielkości naszego pomieszczenia i jego akustyki. Warto tak dobierać głośniki i wzmacniacz, aby pasowały one do siebie pod kątem brzmienia.

Wówczas będzie istniała największa szansa na to, że będziemy mieli poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.