Muzyczny

– Magazyn & Blog –

Jaki kabel do soundbar wybrać – optyczny a może HDMI?

Jeżeli mamy przynajmniej podstawową wiedzę na temat jakości sprzętu grającego, jak i tego co wpływa na dźwięk, to z pewnością mamy świadomość, że bardzo duże znaczenie ma tutaj dobór odpowiednich kabli. Im będą one lepszej jakości tym czystszy będzie dźwięk, który będzie nimi przesyłany, tym lepsze będzie połączenie, a więc tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że sygnał będzie zakłócany albo przerywany. To też oznacza, że powinniśmy się przyjrzeć kablom, jakie będą nam tutaj proponowane i zastanowić się czy nasz soundbar z telewizorem ma być podłączony kablem optycznym czy HDMI.

Jaka jest różnica między nimi?

Z pewnością zanim zaczniemy rozmawiać o tym, który z kabli będzie lepszy w naszym przypadku, powinniśmy się najpierw dowiedzieć jaka jest różnica między nimi. Podstawową niewątpliwie jest ta, że przewód optyczny będzie nam służył wyłącznie do przesyłania sygnału dźwiękowego.

Znowu jeśli zdecydujemy się na przewód HDMI, to za jego pomocą będziemy mogli przesyłać nie tylko dźwięk, ale również obraz. Warto podkreślić, że w przypadku kabla optycznego możemy być pewni, że dźwięk jest przesyłany cyfrowo, za pomocą czerwonego światła. Co więcej taki przewód jest odporny na czynniki zewnętrzne, a więc możemy być pewni, że nie będzie dochodziło do utraty jakości dźwięku, jak i nie będziemy musieli się martwić żadnymi zakłóceniami, co sprawi, że będziemy mogli cieszyć się wspaniałym i czystym brzmieniem. Jednak jeśli zdecydujemy się podłączyć soundbar za pomocą kabla optycznego, to będziemy musieli wykorzystać jeszcze jeden, który będzie odpowiadał za przesyłanie obrazu.

Może jednak HDMI?

Jeżeli zdecydujemy się na przewód HDMI, to możemy być pewni, że jednocześnie będzie przesyłany dźwięk i obraz.

To oznacza, że będziemy mogli ograniczyć ilość kabli, jaka będzie znajdowała się przy naszym sprzęcie grającym, a więc będą one zajmowały mniej miejsca, będą się mniej kurzyły i będzie tam mniejszy bałagan. Jednocześnie kable HDMI oferują nam dobrą jakość sygnału cyfrowego, ponieważ nie jest on kompresowany, a i dźwięk również nie będzie w żaden sposób zmieniany. Warto też wiedzieć, że te przewody oferowane są nam w różnej jakości, w zależności od tego, jaką technologię transmisji obrazu będziemy posiadali w naszym telewizorze. Powinniśmy się zastanowić czy wystarczy nam sam przewód do przesyłania dźwięków, czy jednak potrzebujemy takiego, który pozwoli nam na jednoczesne przesyłanie dźwięku i obrazu. Nie mniej zawsze powinniśmy dopilnować, aby wybrany przez nas kabel oferował jak najwyższą jakość.