Muzyczny

– Magazyn & Blog –

W jaki sposób połączyć kolumny głośnikowe o odmiennej impedancji?

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że głośniki oferowane są nam w różnej jakości i z różnymi parametrami. To oznacza, że im lepiej będziemy je znali, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, w jaki sposób powinniśmy je ze sobą połączyć, tak abyśmy mieli pewność, że dźwięk, który będzie z nich dochodził, będzie taki sam i będzie zapewniał nam odpowiednie brzmienie. Dlatego też, warto sprawdzić, w jaki sposób możemy połączyć kolumny głośnikowe o różnej impedancji, tak aby mieć pewność, że będą one działały dokładnie tak jak powinny.

Można je łączyć szeregowo

Z jednej strony warto wiedzieć, że kolumny głośnikowe możemy połączyć ze wzmacniaczem szeregowo. Jednak to rozwiązanie najlepiej będzie się sprawdzało w sytuacji, gdy będziemy mieli kolumny o równej impedancji. Wówczas będzie przepływała przez nie taka sama moc i będzie na nich takie samo napięcie.

Przy takim szeregowym podłączeniu, w przypadku kolumn głośnikowych o różnej impedancji, będziemy musieli się liczyć z tym, że rozkład mocy i napięcia będzie proporcjonalny do impedancji danej kolumny. Tam gdzie będzie ona większa, tam też większa będzie moc, znowu w kolumnie, w której będzie ona niższa, ta moc będzie odpowiednio niższa. To będzie powodowało, że ten dźwięk nie będzie równy, nie będzie się rozchodził tak samo po całym pomieszczeniu, dlatego też powinniśmy się zastanowić czy w przypadku naszych kolumn, tego typu podłączenie będzie odpowiednie.

Do wyboru jeszcze równoległe

Jeśli wiemy, że mamy różną impedancje na kolumnach, to lepszym rozwiązaniem będzie połączenie równoległe. Wówczas moc i napięcie rozkłada się tak samo na obydwóch kolumnach. Po prostu jest ono dzielone po równo, a więc tam gdzie jest mniejsza impedancja, tam będzie oddana większa moc, tak aby obydwie kolumny grały dokładnie tak samo.

Wówczas będziemy mieli pewność, że finalny dźwięk, jaki będzie do nas docierał będzie równy i będzie spełniał nasze oczekiwania. Niezwykle ważne jest to, abyśmy dopilnowali, żeby impedancja obydwóch kolumn mieściła się w granicach dopuszczalnych dla naszego wzmacniacza, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że zyskamy odpowiednią jakość dźwięku i jednocześnie, że nie doprowadzimy do zniszczenia naszego sprzętu. Warto wiedzieć jak połączyć kolumny o różnej impedancji, tak aby mieć pewność, że będą one dawały dokładnie taki dźwięk, na jakim nam zależało i że na obydwóch kolumnach będzie on brzmiał tak samo.

Warto sprawdzać różne możliwości i połączenia, tak aby wybrać to, co będzie najlepsze w naszym przypadku.